UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Border kolie

14. září 2009 v 19:44 | Kajííík
http://tapety-na-plochu.luksoft.cz/nahled-velky/border_kolie.jpg
Originální název plemene : Border Collie

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku
: 15. století

Původní využití
: Hlídání a nahánění ovcí

Využití dnes
: Ovčácký pes, společník

Průměrná délka života : 14 let

Hmotnost : 14 - 22 kg

Výška : Psi - 53 cm Feny - 46 - 53 cm

Historie

Kolie byla od dávných dob selským psem, který byl schopný pracovat s různými stády zvířat. Toto plemeno pochází z hranic mezi Skotskem a Anglií, odtud je odvozen její název - border - hranice. V 15. a 16. století byli tito psi považováni za jedny z nejlepších ovčáckých psů. Border kolie byla vyšlechtěna z ovčáků, kteří se na tomto území vyskytovali dříve tak, aby z ní byl neagresivní, inteligentní pes, schopný vykonávat obtížnou práci i v drsných klimatických podmínkách. Plemenná kniha byla založena v roce 1906, ale teprve v roce 1976 byla border kolie prohlášena nejen psem ovčáckým, ale také společenským, čemuž byl přizpůsoben i její standard. Cílem chovatelů je však stále zachovávat výborné pracovní schopnosti tohoto plemene. V Anglii je tento pes velmi oblíbený, u nás však není příliš rozšířený.

Typy

Border kolie se vyskytuje ve dvou varietách - dlouhosrsté a krátkosrsté.

Všeobecný vzhled

Border kolie je středně velký pes harmonického vzhledu. Hlava s širokou lebkou má poměrně krátký čenich, který se směrem k nosu zužuje. Nos je zbarvený podle barvy srsti, většinou je černý, u hnědých psů může být hnědý a modře zbarvení psi by měli mít nos šedý. Středně velké oči jsou uložené daleko od sebe, mají hnědou barvu, pouze u psů zbarvených merle, mohou být oči modré nebo jedno či obě oči částečně modré. Uši jsou nasazené široko od sebe, jsou středně velké a nesené buď vzpřímeně nebo poloklopené. Atletické tělo má hluboký, poměrně široký hrudník a dobře osvalená bedra. Ocas je nasazený nízko, dosahuje nejméně k hleznům, je dobře osrstěný, na konci je mírně zahnutý nahoru. V pohybu může být nesen výše, nikdy však přetočený nad hřbetem.

Srst a barva srsti

U obou variet srsti, středně dlouhé i krátké je krycí srst hustá a středně tuhá s jemnou, hustou podsadou, která psa dobře kryje i před chladným počasím. Dlouhosrstí psi mají bohatou hřívu, kalhotky a prapory na ocase. Na ostatních částech těla je srst krátká a hladká. Zbarvení srsti je povoleno jakékoliv, neměla by však převažovat bílá barva.

Povaha

Border kolie je inteligentní a pozorný pes klidné povahy. Je velmi živá a aktivní, nikdy nebývá nervózní ani agresivní.

Společenská charakteristika

Border kolie je jako většina ovčáckých psů silně fixovaná na svého pána a velmi ráda pro něj pracuje. Často bývá psem jednoho pána a ostatní členy rodiny sice respektuje, ale jejich povely neposlouchá. K cizím lidem se chová většinou přátelsky, ale velký zájem o ně nejeví. Dobře vychovaný pes nemívá žádné problémy při kontaktu s jinými psy. Pokud však mají border kolie dobře vycházet s ostatními domácími zvířaty, je nutné ji k tomu vést odmalička, protože u nich může převládnout jejich vrozený instinkt zvířata chránit a nahánět, a ne všem se to bude líbit.

Vztah k dětem

Pokud je pes dobře vychovaný a s dětmi nemá žádné špatné zkušenosti, bývají jejich vztahy bezproblémové. Není to však pes, o kterém lze říci, že by byl přímo k dětem vhodný. Je potřeba naučit jak psa, tak děti, jak se k sobě mají chovat, a při jejich setkávání je lépe, pokud na hru dohlíží dospělá osoba.

Výchova

Výchova tohoto psa je poměrně náročná a není vhodná pro začátečníka. Při výchově je nutné dbát na důslednost, avšak také je velmi potřebný citlivý přístup. Tento pes se velmi rád a dobře učí a svých návyků se v budoucnosti drží, ale nesnese tvrdé a necitlivé zacházení.

Držení

Border kolie není pes příliš vhodný do bytu. Jeho srst je uzpůsobena k pobytu venku, stále častěji je však chována i v bytech. Pro ustájení v bytě je pro tohoto psa velmi vhodná klec, která se na rozdíl od košíku či jiného pelíšku nedá rozkousat a vydrží tedy většinou po celý život psa. Lze ji použít při nácviku čistotnosti, zabezpečí váš byt při vašem odchodu a lze ji použít i k bezpečnému převozu vašeho psa v autě. V kleci by měl pes mít měkkou podložku, misku s vodou a své hračky.

Pracovní využití

Tito psi jsou využíváni nejčastěji jako ovčáčtí, a to pro nahánění různých druhů zvířat, jako např. skotu, ovcí či drůbeže. V dnešní době je také využívána jako společenský pes. Border kolie je také dobře využitelná jako doprovodný, sanitární či záchranářský nebo lavinový pes, lze ji využít i k vyhledávání drog.

Pohyb

Jako pracovní je tento pes velmi aktivní, a potřebuje tedy velmi mnoho pohybu a zaměstnání. Pokud se mu tohoto nedostává, můžou být následkem problémy s chováním psa. V dobré kondici a psychické pohodě ho udrží zapojení do různých psích sportů.

Péče

Péče o srst není příliš náročná, ke každodenní péči však patří pravidelné krátké česání a kartáčování, obzvláště v období většího línání. Pokud je potřeba psa vykoupat, je nutné použít šampon, určený speciálně pro psy, a než srst zcela uschne, neměl by pes chodit ven. Čistotu uší je potřeba kontrolovat jednou týdně, u tohoto plemena však nebývá často potřeba zvukovod čistit. Drápky udržujte psovi krátké zastřiháváním ostrých špiček. Pravidelně kontrolujte psovi také zuby, v dnešní době je již čištění zubů u psů běžnou záležitostí, ve veterinární ordinaci lze zakoupit speciální pasty i kartáčky na zuby.

Využití ke hlídání

Tento pes není k hlídání příliš vhodný. Nevítaného návštěvníka vám sice vždy štěkáním ohlásí, ale tím pro něj celá věc končí.

Vhodné sporty

Agility, aportování, poslušnost, obratnost, fly-ball

Nejčastější onemocnění

Dysplazie kyčelního a loketního kloubu; progresivní atrofie sítnice; Collie Eye Anomaly

Zvláštnosti plemene

Border kolie je známá jako vynikající ovčácký pes. Zvláštní je však její způsob nahánění ovcí, plíživý pohyb s hlavou nízko u země. K e stádu se přibližuje velkým obloukem a její pohled je přitom stále upřen na ovce. Tímto pohledem také nutí ovce ke změně směru, jiné metody tento pes nepoužívá. Při práci je tichá a velmi soustředěná, neštěká, a kouše pouze na povel.

Příprava na výstavu

Pokud jsou psi registrovaní u Kennel klubu, jsou uznáni ve všech zemích, připojených k FCI. To však neplatí pro psy, kteří jsou zaregistrování pouze u ISDS. Pokud se stanete vlastníky psa, který je zaregistrován pouze u ISDS je možné, že se nebudete moci účastnit ani pracovních soutěží, ani výstav. V tomto případě se spojte s chovatelským klubem border kolií, s jehož pomocí můžete získat oficiální rodokmen psa. Pracovní psi, kteří nejsou registrováni ani v ISDS, ani v Kennel klubu, jsou považováni za psy bez rodokmenu. Takový pes může být zapsán pouze v Registru poslušnosti Kennel klubu, a může se účastnit jen soutěží poslušnosti.

Výživa štěněte

Ke správnému vývoji štěněte je nutná strava, která obsahuje všechny potřebné živiny, včetně vitamínů a minerálů. Na trhu je dnes již dostatek kompletních suchých krmiv, které po stránce výživy štěně zabezpečí tak, že již není nutné dodávat štěněti vitamíny a minerální látky. Při použití kompletních suchých krmných směsí je přídavek vitamínů a minerálů nevhodný, protože by narušil pečlivě připravenou rovnováhu krmiva.

Výživa dospělého psa

I pro dospělého psa je složení potravy velmi důležité. Má vliv na jeho zdravotní stav, tělesnou kondici a kvalitu srsti. Pohybově aktivní pes potřebuje energeticky bohatou stravu, kterou renomovaní výrobci krmiv přizpůsobili tak, aby takovýmto psům pokryla veškeré jejich potřeby. Pro takovéto psy sestavila firma Tekro kompletní granulovanou stravu Aport Professional Premio, s rýží, drůbežím a rybím masem.

Dovětek pro budoucí majitele

Border kolie je pes pro aktivní lidi, kteří jsou ochotni se mu denně maximálně věnovat. Pokud počítáte s tím, že tohoto psa třikrát denně krátce vyvenčíte, raději si ho nepořizujte. Potřebuje být stále aktivní a zaměstnaný, potom v něm najdete opravdového přítele do nepohody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama