UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Jak vycvičit psa pouhým pohledem

5. září 2009 v 8:11 | Kajíííík

Jak vycvičit psa pouhým pohledem


Oční kontakt je velice populární především v Holandsku a Německu, ale díky komunikaci mezi kynology se šíří i k nám. V posledních letech v České republice proběhlo několik seminářů pod vedením pana Franse Slamana. Tento člověk pochází z Holandska a kynologii se věnuje již 30 let. Frans Slaman se zúčastnil Mistrovství světa ve sportovní kynologii a nyní už více než 15 jeho žáků se nominovalo také. Semináře pořádá nejen v Evropě, ale i v Africe a Americe.


Nechci tu zabíhat do detailů, které se člověk dozví na semináři. Spíše bych ráda vysvětlila podstatu tohoto způsobu výcviku. Hlavní myšlenkou této metody je, že pokud mě pes pozorně sleduje, tak se mi s ním lépe komunikuje a je připraven na výcvik. Je logické, že pokud pes sleduje více okolí než mě, tak ho moc věcí nenaučím!


Tento princip snadno pochopí štěně stejně jako dospělý pes. Základní pozicí je pes sedící před psovodem a hledící mu pozorně do očí. Jak toho ale docílíme? Vhodné je začít doma, před krmením. Stoupnout si zády např. ke stolu, na který si položím misku s pejskovou večeří. Vezmeme několik granulek do ruky a ukážeme je pejskovi - v zavřené dlani, tak aby je cítil, ale nemohl je sníst. Pak ho posadíme před sebou a ruku dáme volně podle těla i s pamlsky. Samozřejmé je, že pejsek se nám nebude dívat do očí, ale na ruku. Rozhodně mu to ale nebudeme ulehčovat tím, že ruku s pamlsky dáme do úrovně očí! Pes je dost inteligentní na to, aby tuto novou hru za chvíli pochopil i bez zjednodušování, které je spíše kontraproduktivní. Sedícího pejska oslovíme jménem a můžeme přidat povel, jako např. kuk, tady a podobně. Jakmile se na nás pejsek podívá, byť i jen na zlomek vteřiny, dostane pamlsek a hodně ho pochválíme. To několikrát opakujeme a pak necháme pejska v klidu sníst zbytek krmení. Až toto pejsek pochopí, tak cvik provádíme s pamlsky na procházce. Nejdříve v klidném prostředí a později i mezi lidmi. Volíme stále rušnější prostředí, aby si pejsek zvykl sledovat nás v jakékoliv situaci, hned jako ho oslovíme. Po několika lekcích přidáme i povely "ANO" a "NE". Pokud se nám pejsek dívá do očí, řekneme ANO a pak ho teprve pochválíme. Pokud se dívá jinam, tak jen řekneme NE a znovu ho oslovíme. Je to pro psa naprosto přirozené a nenásilné, k ničemu ho nenutíme. Jen podporujeme jeho žádoucí chování.


Myslím, že tato metoda je velice vhodná jako základ pro mnoho psích sportů i pro výchovu štěněte. Naučíme pejska jasným signálům, z kterých pozná, jestli se chová správně nebo ne. Princip je dosti podobný využití klikru. Jen místo kliknutí přijde naše ANO. Výhodou je, že potřebujeme jen pamlsky. Nejenže pes ví, jestli se chová správně, ale zároveň se naučí nás opravdu pozorně vnímat. Jakýkoliv výcvik je pak mnohem snazší.


Autorka: Markéta Rázová

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama