UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Je inteligence závislá na plemeni?

4. září 2009 v 18:35 | Kajííík

Je inteligence závislá na plemeni?

Napadá Vás otázka, zda máte inteligentního psa neboli, jestli jste si alespoň vybrali to "inteligentní plemeno"? Je vůbec možné, aby se psí inteligence odvíjela od plemene? Odpověď je ano! Každé plemeno má různou výši inteligence, jeho inteligence se odvíjí od historie plemene, to znamená, k čemu bylo původně využívané. Hlavní úkony jsou například střežení majetku, pomoc při lovu, práce se stádem a to hlavně ovcí, moderně i k vyhledávání a označování místa s osobami (laviny, zemětřesení…), drogami a s jinými chemickými látkami.


Nejlepší způsob jak určit typ a stupeň psí inteligence je pozorování. Měřitelnou inteligenci můžeme rozdělit na tři typy a to adaptivní, pracovní a instinktivní typ inteligence. U každého plemene převažuje jiný typ inteligence.

  • Adaptivní inteligence - umožňuje jedinci, aby se přizpůsobil prostředí nebo, aby toto prostředí změnil či přetvořil. Je to schopnost jedince učení a řešení problémů nejlépe samostatně.

  • Pracovní inteligence - umožňuje jedinci pracovat a naučit se nové věci. Tento typ inteligence se hojně využívá na cvičištích nebo při psích soutěžích, ale také když psa vedeme knějaké činnosti a práci je potřeba, aby nás poslouchal a nedělal si to, co sám uzná za vhodné. Pracovní inteligence se často prolíná sadaptivní. Zpraxe to znamená, že pokud máme psa, který je vycvičen khledání osob (dostane povel "hledej") a najde osobu, sám se rozhodne, zda třeba začne hrabat nebo bude jen štěkat.

  • Instinktivní inteligence - tento typ inteligence u psa nerozeznáváme, protože je bereme jako dědičně zažité. Jedná se specializaci, kdy například pes přinese kořist a činí tak automaticky sám od sebe.


Inteligence je schopnost využitelná ve všech možnostech chování. Tak jako lovecká plemena dokážou stopovat bez cvičení, ale nedokážou se naučit shánět dobytek, což zase obráceně předvádí honácká plemena.


Prostorová inteligence psa

Prostorová inteligence je schopnost pamatovat si prostorově místo a vybavit si ho. Pes prostorovou inteligenci využívá, když ví, kde se nachází jeho pelíšek nebo kde si nechal svou hračku.

Inteligence tělesně pohybová

Psi zvládají chodit po žebříku, balancovat na trámu nebo skákat dlouhými, ale ladnými kroky do dálky.

Inteligence interpersonální

Je inteligence, díky níž dokážou psi sdělit svému pánovi své aktuální potřeby. Tato inteligence mám vliv na sociální schopnosti a na postavení ve společnosti, to znamená, že si pes uvědomí své postavení a ví kdo je pán = vůdce smečky.

Kanadský psycholog vytvořil test pro psy, podle kterého se u psa určí jeho výše inteligence. Vítězem tohoto testu se stalo plemeno pudla a na opačném konci se umístilo plemeno afgánského chrta. Toto testování je ale dosti pochybné, protože zde se inteligence určovala podle toho, kdo najde pamlsek ve tmě a zda ho sní. Což se nedá považovat za test inteligence a je to pouze pokus o zviditelnění se.

Tvrzení o inteligenci psů, která se dá dělit podle plemene, má smysl. V dnešní době jde již spíše o instinkt, který je pro každé plemeno více či méně charakteristický.

Autorka: Jana Šťastná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama