UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Koupání psů

12. září 2009 v 9:03 | Kajííík

Koupání

Nejčastěji psa koupeme v šampónu, když je hodně špinavý a srst je cítit nežádoucími pachy (což vadí hlavně nám). Někdy psa musíme koupat ve speciálních přípravcích při léčení některých kožních nemocí. Běžné nečistoty (bláto na končetinách) raději pečlivě vysušíme, rozčešeme, necháme doschnout a potom vykartáčujeme. Dostane-li se pes do styku s chemickými látkami (např. v zimě posypová sůl na silnici), osprchujeme důkladně potřebnou část těla (končetiny, břicho) vlažnou vodou a pečlivě ji osušíme (kromě různých osušek můžeme použít i osušku pro miminka nebo látkové pleny, protože výborně sají vodu a snadno je zase usušíme). Častým sprchováním se vysušují nejen tlapy, ale i srst na končetinách a břichu (u psů s dlouhou jemnou srstí). V tomto případě můžeme při mytí sáhnout po kvalitních olejových koupelích (srst nebude tak přesušená a lámavá). Vybírat můžeme i mezi přípravky pro lidi. U psů chovaných venku postupujeme stejně, tedy pokud ho musíme vodit přes solené silnice. Jinak podle znečištění psa osušíme a podle potřeby měníme podestýlku v boudě, aby nebyla vlhká.

Koho ?

Koupat můžeme malá štěňata (asi od 8 týdnů) i staré psy. Musíme však zvážit jestli je to nutné. U starých psů někdy už srst ztrácí svoji samočistící schopnost a tak už nestačí důkladné kartáčování, protože srst je více cítit. Malá štěňátka se zase ráda vyválí v kdejaké nečistotě. Podmínkou je, že musíme nechat pejska po koupání důkladně proschnout v teple, aby se nenachladil. Nechceme-li pejska přímo máčet (příliš malé štěňátko, nemocný pes apod.) můžeme použít tzv. pěnový šampón.

Jak často ?

Obecně se doporučuje koupat psa asi každé tři měsíce. Je to ale velmi rozdílné podle plemene, které chováme (křížence koupeme podle typu jeho srsti). Plemena s klasicku dlouhou, střední nebo krátkou srstí s pevnými pesíky koupeme asi každých 6 měsíců. Častější koupání by tuto srst odmastilo a tím by ztratila svoji přirozenou ochranu (pružnost, lesk). Musíme to nahradit častým kartáčováním a česáním. Samozřejmě pokud se pes vyválí v něčem nevhodném a k tomu se s ním ještě chystáme jet na výstavu, je nutné ho znovu vykoupat. Psy hladkosrsté také nekoupeme často - nanejvýš každé 3 měsíce, aby se jejich srst neodmastila. Častěji také trpí kožními nemocemi a nadměrným koupáním, tomu můžeme ještě napomáhat. Psy s hedvábnou dlouhou srstí koupeme asi každých 14 dní. Tato srst nemá takovou samočistící schopnost jako hrubá srst a snadno na ní zůstávají všechny nečistoty (srst je bez lesku). Po koupání se také lépe rozčesává. Psy s kudrnatou a jemnou srstí koupeme před střihovou úpravou - tedy alespoň každé 2 měsíce. Psy s drátovitou srstí nekoupeme často - asi jen každé 3 měsíce a to po trimování. Bílé psy se žlutavým nádechem (uši, hřbet, ocas) není vhodné koupat den před výstavou, aby se tyto rozdíly v srsti ještě více nezvýraznily. U psů, které není doporučeno často koupat, můžeme s úspěchem používat suché šampóny (nesmí však být už příliš špinaví nebo dokonce zapáchat). Toto je jen orientační přehled jak často psa koupat. Četnost koupání ovlivňuje mnoho jevů. V první řadě to je - jak moc špinavý je náš pes je (silně zapáchá, nejde rozčesat). V jakém prostředí pes žije (více koupeme psy chované v bytě, zejména spí-li s námi v posteli). Větší pozornost věnujeme psům výstavním nebo se světlou srstí, i když žijí venku. Nebo psům používaných např. ke canisterapii (páchnoucí či špinavý pes do nemocničního prostředí nepřísluší).

Kdy ?

Pro plemena bydlící venku, která nekoupeme často, vybereme teplé počasí, aby srst dobře proschla. Pokud je nutné koupat psa v jiném období, musíme ho nechat dlouho proschnout v teplé místnosti bez průvanu na suché podložce a to nejlépe přes noc. Psy chované v bytech koupeme podle potřeby, ale vždy je necháme proschnout přes noc (i po vyfénování fénem). Proto řada chovatelů své psy koupe až po posledním venčení. Srst tak má přes noc čas pořádně proschnout. I když nám se zdá dokonale suchá, je v ní ještě dost vlhkosti na to, aby se citlivější pes při venčení nachladil (to se týká nejen zimního období). V nouzi psa navečer už jen krátce vyvenčíme, ale nechodíme s ním na delší procházku.

Kde ?

V běžných podmínkách domácnosti psa koupeme ve vaničce vložené do vany, přímo ve vaně nebo si (pro malá nebo trpasličí plemena) vaničku umístíme na desku položenou přes vanu. Pes by měl ve vaně stát na protiskluzové rohoži. Koupeme-li venku na dvoře, pak umístíme vanu tak, aby odtok směroval ke kanálku ap. Někteří chovatelé mají k těmto účelům speciálně upravené místnosti, kde své psy nejen koupou a upravují, ale také zde např. odchovávají štěňátka. Jestliže si nevíme rady s koupáním našeho psa, netroufáme si na to, nemáme vhodné podmínky nebo ho prostě doma koupat nechceme, můžeme psa nechat vykoupat v psím salónu, kde se psi upravují. Vodíme-li psa pravidelně stříhat, trimovat apod. bývá součástí úpravy většinou i koupání, takže nám tato práce doma odpadne.

Jaké přípravky použít ?

Měli bychom vybrat šampóny s vhodným pH, balzámy a oleje, aby srst našeho psa byla čistá, krásná, lesklá a při tom si zachovala svoji kvalitu. Vyznat se v nich je někdy opravdu těžké a často nás experimentování s nimi může přivést až do veterinární ordinace. V dnešní době už nemusíme volit mezi mýdlem nebo dětským šamponem, protože je na našem trhu velký výběr šampónů s vhodným pH pro psí kůži v různých kvalitách. Někdy je lepší vsadit na osvědčenou značku, doporučenou chovatelem našeho plemene nebo naším veterinářem. Možná se nám nebude líbit jeho vyšší cena proti ostatním přípravkům, ale pohled na spokojeného psa, který se stále neškrábe nebo z něj nepadají lupy nám bude odměnou. Přípravek musíme volit podle mnoha kritérií - máme štěně (šampón pro štěňata), jaký je stav jeho kůže (veterinární šampóny na zlepšení jejího stavu), jakou má srst barvu (některé šampóny jsou např. bělící), typ srsti (pro psy s hedvábnou dlouhou srstí šampón s výživnými oleji) nebo použít tak často nabízený šampón proti vnějším parazitům. Kvalitní šampóny bychom měli používat pro malá plemena (mají více suchou a citlivou kůži) nebo plemena s jemnou a hlavně dlouhou srstí (vlas musí vypadat zdravě). K dostání jsou i šampóny atibakteriální, bylinkové, usnadňující rozčesávání nebo dokonce 2 v 1 (kondicioner a šampón jsou v "jedné láhvi"). Vždy bychom měli dát přednost takovému, který z hlediska zdravotního nebude psovi způsobovat potíže. Takže u psa s bílou srstí, který má problémy s kůží, odložíme bělící šampón na někdy jindy a raději použijeme veterinární na zlepšení stavu kůže (po předchozí poradě s veterinářem). Některé šampóny můžeme mezi sebou i kombinovat - tak, že na první mytí použijeme třeba běžný šampón pro štěňata a při druhém mytí veterinární na zlepšení stavu kůže. Dalším přípravkem by měl být vhodný kondicionér, zvolený podle typu srsti (ten by měl zajistit zpevnění chlupu, usnadnit rozčesání, dodat srsti vlhkost) . Bez kvalitního oleje - většinou norkového (nebo použijeme alespoň balzám s norkovým olejem) se neobejde závěrečná údržba hlavně jemné hedvábné srsti. Ten by neměl jenom dobře srst promastit, ale měl by jít zase dobře ze srsti vymýt a neměl by srst zabarvit do žluta (u bílých psů).

Jak postupovat ?


Před koupáním srst dobře rozčešeme a vykartáčujeme. Do nachystané vaničky napustíme teplou vodu odpovídající přibližně teplotě těla (cca 38...40°C). Předem se musíme přesvědčit jestli není moc horká nebo studená. Vody by mělo být tolik, aby šla dobře nabírat menší nádobkou (max. po kolena). K ruce si nachystáme potřebné pomůcky a přípravky, abychom je pak nemuseli shánět až pes bude ve vaně (někteří toho rádi využijí a z vany nám utečou...). Budou to osušky, ručníky (čím více - tím lépe), šampón, balzám, plastová láhev na ředění - v té už by měl být nachystaný naředěný šampón (jestli použijeme dva různé šampóny, tak si nachystáme raději obě lahve), vatové tampóny do uší. Máme-li většího psa, vybavíme se nepromokavou zástěrou, případně i rukavicemi.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama