UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Očkování proti klíšťatům (pro psi)

11. září 2009 v 19:57 | Kajííík

KLÍŠŤATA

Vakcinace neboli očkování proti borelióze je vpravení látky do těla zvířete za účelem tvorby protilátek proti původci nemoci. Tím se vytvoří protilátky, aby klíšťata hynula vlivem vlastních obranných sil zvířete. U psů se očkování proti klíšťové encefalitidě neprovádí, psi se očkují jen proti borelióze. Vakcinaci je nejvhodnější provádět v zimě. U primovakcinace, což je první očkování v životě psa, se provádí dvakrát po sobě v intervalu tří týdnů proto, aby se v těle vytvořily paměťové buňky, které spouští celý řetězec imunitních odpovědí při setkání s původcem nemoci. Očkování je finančně stejně náročné jako osmikombinace. Další roky se přeočkovává po dvanácti měsících.


Borelióza je nemoc velice těžce léčitelná. Přenáší ji bodavý savý hmyz, což jsou i některé druhy much i komáři. Když se klíště přisaje, obvykle vznikne v bodě vpichu červený vyvýšený kruh. Na dezinfekci použijeme jodové přípravky.

První fáze u boreliózy začíná únavou

Druhá fáze je onemocnění kloubů. U psa probíhá tak, že střídavě kulhá nebo má bolestivost všech čtyř končetin (pes může kulhat každou chvíli na jinou nohu). Otoky všech nohou se mohou měnit po několika dnech. Měli bychom však odlišit akutní revmatismus apod. V tomto případě pomáhá arnikový olej a kostivalový gel.

Třetí fáze postihuje vnitřní orgány a nervovou soustavu. Příznaky této fáze jsou velice netypické a různorodé. Pacient někdy ani nereaguje na léčbu. V nejhorších případech uhyne na smrtelné poškození orgánů.

Očkování proti této nemoci však nezabrání přisání klíštěte. Pokud odstraňujete přisáté klíště, neusmrcujte ho, jelikož v tomto případě vstříkne infikovaný sekret do těla hostitele. Za sucha uchopte klíště pinzetou nebo prsty a otočte. Obvykle po dvou otočeních je vytažené, nepoškozené a živé. Místo pak důkladně jodujte.

Přisátí zevních parazitů na psa zabráníte mnoha způsoby. Šampony jsou jedny z nich, ale jsou nejméně účinné. Nejenže psa vysuší, ale zabíjí pouze parazity na kůži. Odpuzovací efekt je asi dvoudenní. Spreje jsou dobré jen značkové. Málokdo opravdu nastříká čtyři střiky na 1 kg váhy psa. Tekutinu je třeba zčesat, aby byl pes celý vlhký. Další způsob jsou obojky proti klíšťatům. Vyrábí je mnoho firem - ty koupené u veterináře i ty značkové jsou zdánlivě finančně nákladné, ale v přepočtu na měsíc je to nejlevnější účinná varianta. Když nový obojek vytáhnete z obalu, natáhněte ho, aby popraskaly mikropóry, ze kterých se uvolňuje prášek. Pohybem psa zůstává na srsti. Pes může i s obojkem do vody, a pokud si ho zašpiní, můžeme ho umýt kartáčkem. Obojek má působnost dva až sedm měsíců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama