UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Pražský krysařík

13. září 2009 v 20:37 | Kajííík
http://alimak.wz.cz/foto/2005/bab05.jpg
Originální název plemene : Pražský krysařík

Země původu : Česká republika

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Lovec krys a myší, později společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 13,5 let

Hmotnost : Optimální - 2 kg

Výška : 17 - 23 cm Ideální výška 20 - 22 cm

Historie

Historie pražského krysaříka sahá hluboko do dějin českého národa. V raném středověku bylo běžné dávat symbolické dárky, mezi nimiž byli i tito psíci, a tak jej dostal od panujícího českého knížete již Karel Veliký (742-814), jako poselství míru a přátelství mezi oběma zeměmi.Krysaříci byli oblíbeni u mnoha českých panovníků, jako například u Vladislava II.,Karla IV nebo Václava IV., ale jejich největším milovníkem byl Rudolf II., který je hojně rozmnožoval a později i rozdával. Tito psíci byli ozdobou mnoha hradů a zámků, a bývali často hosty na hostinách, kde působili jako ochutnávači. Po bitvě na Bílé hoře došlo k útlumu rozvoje pražského krysaříka, dostal se mezi chudý lid, kde byl používán k lovení hlodavců, a z této doby se o něm nezachovaly žádné údaje. Na tohoto psíka se téměř zapomnělo. Zmínky o něm se objevily až ke konci 19. století. Na jeho popularizaci měl tehdy největší zásluhu časopis Svět zvířat, který tiskl jak inzeráty na jeho prodej, tak i odborné články.V tomto období byl tento pes znám pod názvem ratlík, a byl řazen do jedné skupiny s ostatními pinči. Od 30. let 20. století se pražský krysařík začal objevovat na výstavách, a začal být chápán jako samostatně se utvářející plemeno. K trvalému rozkvětu tohoto plemene však došlo až v roce 1980, kdy byl pražský krysařík uznán jako české národní plemeno, byly vydány průkazy původu a stanoven jeho chovný standard. V roce 1990 byl založen Klub přátel psů Pražských krysaříků. Toto plemeno si u nás i v zahraničí získává stále větší oblibu.

Všeobecný vzhled

Pražský krysařík je malý, temperamentní psík. Má pravidelnou hlavu hruškovitého tvaru s černým nosem, u plavě zbarvených psů může být nos zbarvený masově, a vystouplýma, středně velkýma očima tmavé barvy. Uši jsou vztyčené nebo poloklopené, jsou velké, na konci zaoblené a mají tvar písmene V. Tělo má mírně široký, hluboký hrudník, rovný, krátký a pevný hřbet a pevná bedra. Ocas je nasazený vysoko a je nesený vzhůru. U tohoto psíka se ocas obvykle kupíruje, kupírování ocasu však není povinné.

Srst a barva srsti

Srst je na celém těle krátká, lesklá a dokonale přiléhá k tělu. Na hlavě je srst o něco řidší a kratší. Pražský krysařík se vyskytuje ve zbarvení black and tan, což je černé zbarvení se sytě žlutými znaky, ve zbarvení plavém, další barvou je hnědá se sytě žlutými znaky a modrá se sytě žlutými znaky.

Povaha

Pražský krysařík je inteligentní, milý a přítulný psík. Je také velmi temperamentní a čilý. Je velmi jemný a křehký, ale je nenáročný a společenský.

Společenská charakteristika

Tento pes je nejšťastnější ve společnosti svého pána. K celé rodině se chová velmi dobrosrdečně a přítulně, ale k cizím lidem bývá poněkud nedůvěřivý. Má rád i společnost ostatních psů a nevyvolává mezi nimi konflikty. Soužití s jinými domácími zvířaty bývá také bez problémů.

Vztah k dětem

Pražský krysařík má velice rád děti a rád s nimi dlouho dovádí. Tento pes je však více vhodný k odrostlejším dětem, protože je velmi křehký a děti by ho mohly při hře nebo při neopatrné manipulaci zranit.

Výchova

Výchova tohoto psíka není náročná, protože je inteligentní a bystrý, ale stejně jako u každého jiného psa by měla být důsledná. Musí se však vychovávat mírně a srozumitelně, nejsou vhodné žádné tvrdé tresty.

Držení

Pražský krysařík je pro svou velikost a přítulnou povahu ideální psík do bytu. Ke spokojenému životu nepotřebuje žádný velký prostor. Stačí mu malý pelíšek, nejlépe se stříškou, kde se bude cítit bezpečně, a kde bude moci v klidu odpočívat.

Pracovní využití

Dřív se tento psík pro svůj výborný čich a malou velikost využíval k lovu hlodavců, dnes je pro svou přítulnou povahu chován pouze jako společník člověka.

Pohyb

Pražský krysařík je velmi temperamentní a hbitý psík a potřebuje poměrně mnoho pohybu. Velice rychle a rád běhá a také výborně plave. Je to vytrvalý sportovec.

Péče

Péče o jeho krátkou srst není náročná, stačí občasné vykartáčování a otírání od prachu vlhkým hadříkem nebo gumovou rukavicí. Tohoto psa lze koupat podle potřeby, ovšem vždy za použití kvalitního šamponu pro psy. U tohoto plemene je velmi důležité pravidelné zastřihávání drápků, protože pro svou nízkou váhu si je při chůzi téměř neobrušuje. Potřebná je také pravidelná kontrola čistoty uší.

Využití ke hlídání

Pražský krysařík je výborný hlídač, je neohrožený a nebojácný, každou návštěvu velmi hlasitě a opakovaně ohlásí. Pro svou trpasličí velikost však nemůže být považován za opravdového hlídacího psa.

Zvláštnosti plemene

Toto plemeno dosud nepatří mezi plemena mezinárodně uznávaná FCI, přesto jeho obliba v zahraničí je značná. Před pár desítkami let se zdálo, že u nás dojde k jeho vymizení, ale popularita, které se těší dnes, dokazuje opak. Pražský krysařík si získává v našich rodinách stále větší oblibu.

Příprava na výstavu

Pokud předpokládáte, že budete v budoucnu svého psa vystavovat, věnujte se přípravě na tuto událost již psovi ve věku štěněte. Před první výstavou je dobré navštívit se psem jinou výstavu jako pozorovatel. Pes musí navyknout na ruch, který na výstavě panuje a na přítomnost mnoha dalších psů a lidí, a neměl by se projevit bázlivě. Rozhodčí posuzuje psa jak v klidu, tak v pohybu, proto by se pes měl naučit stát ve výstavním postoji a také by měl být dobře ovladatelný na vodítku. Také by měl být připraven na doteky rozhodčího, který posuzuje chrup a u samců varlata.

Výživa štěněte

V období růstu psa je na správnou výživu kladen velký důraz. Strava pro štěně by měla být vyvážená a kromě ostatních živin, potřebných pro správný vývoj psa, by měla obsahovat také vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa

I v dospělosti má strava psa svůj velký význam. Působí na jeho zdraví, fyzickou kondici a kvalitu srsti. Měla by být vybrána jak podle chuti psa, tak také podle jeho potřeb, pohybově aktivnější pes by měl dostávat stravu energeticky vydatnější.

Výživa starého psa

Starý pes, který již nevyvíjí takovou aktivitu jako pes v dospělém věku, nepotřebuje přijímat ve stravě tolik energie, protože ji již nevydává pohybem. K dostání jsou různé druhy odlehčeného krmiva pro psy-seniory, které plně uspokojí potřeby psa v tomto věku.

Dovětek pro budoucí majitele

Tento malý, přítulný psík vám bude opravdu výborným společníkem jak při odpočinku, tak při vašich sportovních aktivitách nebo na cestách. Pokud mu věnujete mnoho lásky a pozornosti, nikdy vám nebude na obtíž a vždy bude vaším věrným přítelem a ochráncem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama