UPDATE: 2.1 - přesouváme se na blog >mypocket<, nejnovější přispěvky najdete tam :)

Psí Zápasy

13. září 2009 v 10:59 | Kajííík


Mnozí z nás se setkali se psími zápasy ve filmovém pojetí knihy Jacka Londona - Bílý tesák. Jako dítě jsem při této scéně zavírala oči nebo musela někam rychle odejít. I nyní se raději těmto scénám, ať už ve jmenovaném filmu, nebo v jiném, raději vyhnu.

Zápasy psů se bavili lidé od nepaměti. Jednalo se o zápasy nejen mezi psy, ale i o zápasy psů a jiných zvířat - medvědů, potkanů nebo býků. Nebyly výjimkou zápasy člověka a psa. Tyto měly svoje daná pravidla.

Na zápasy byli vybíráni psi dle jejich protivníka. Již Římané používali psy při gladiátorských zápasech, kdy podporovali v bojovnících jejich dravost a rivalitu. Pro tento druh "zábavy" byli využíváni mastifové, kteří bojovali s lidmi nebo jinými zvířaty.

Ve Velké Británii byly pořádány pro zábavu zápasy psů a býků. Pro tyto účely byl ideálním psem buldok. Plemeno bylo přijato Brity za jejich národní. Zápas probíhal tak, že rozzuření psi útočili na uvázané býky. Zápasy psů s býky byly v roce 1835 zakázány.

Další plemeno, které bylo vyšlechtěno k zápasům, byli teriéři, kteří se jako lovečtí psi uplatnili v zápasech psů a krys nebo lépe řečeno v zabíjení krys v uzavřených prostorách.
Ideálním psem na psí zápasy byl staffordšírský bulteriér, který vznikl křížením buldoka a teriéra. Pro některé méně pohledný, ale o to více houževnatý a bojovný pes. I přes jeho původ vám chovatelé potvrdí jeho přátelskou povahu vůči lidem.

Zápasy psů je známé Japonsko, kde dle dostupných zdrojů měly tyto zápasy podporovat bojovou náladu samurajů. Zápasy byly ovšem jiné, než je známe. S krvelačnými zápasy, kdy jeden pes boj nepřežije, nemají zcela nic společného. Jednalo se o zápasy, jejichž pravidla se odvodila od pravidel lidských. Údajně sahá historie psích zápasů v Japonsku do čtrnáctého století. Tyto zápasy se odehrávaly v malé aréně o průměru 3,6 m a zvítězil pes, který toho druhého přitiskl k zemi a znemožnil mu další pohyb. Při jakémkoliv výpadku jednoho psa nebo při kňučení, štěkotu, byl jedinec diskvalifikován. Přesněji řečeno, nejednalo se ani tak o psí zápasy, jako o styl a techniku jednotlivých psů. Další zajímavostí bylo, že nikdy "nebojovaly" feny - ty sloužily k zachování rodu. Známým plemenem, využívaným k tomuto typu sportu je plemeno tosa inu. Toto plemeno v dnešní podobě vzniklo křížením původní tosy s buldokem, bulteriérem, pointrem, dogy, německého ohaře a svatobernardského psa. Zmíněné zápasy se pořádají v Japonsku doposud a jsou stejně oblíbené, jako zápasy sumo.

Při zamyšlení se nad pojmem "bojový pes", podrobným studováním plemen, která jsou zařazována do skupin bojových psů, zjistíme, že termín "bojové plemeno" je velmi nepřesný a pro bulvár velmi snadno zneužitelný. Na nelegální psí zápasy se může použít jakýkoliv pes. Myslím si, že každého psa, i toho mírumilovného, lze vyprovokovat tak, aby napadl toho druhého. Při nelegálních zápasech jsou psi "zneužíváni" k tomu, aby si jejich - nevím, zda lze toto slovo použít - chovatelé, dokázali něco, co v životě oni sami nedokázali, nebo si vyléčili nějaký svůj hendikep. Také se tu jedná o peníze, mnohdy o nemalé částky.

Psí zápasy jsou ve většině zemí zakázány, ale na mnoha místech se tyto zápasy dějí, ať už někde v malé garáži nebo za větší účasti "vyvolených" v opuštěném skladu. Je jen na nás, zda vymítíme tento druh zábavy naší všímavostí a upozorněním na konkrétní případy. Říká se, že člověk je tvor velmi vyspělý a tudíž by se měl podle toho také chovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ahojky! :-) Ahojky! :-) | 13. září 2009 v 11:03 | Reagovat

Ahojky! :-)
Na mém blogu probýhá bleskovka... teď si asi říkáš: ,, Zas reklama :-?  [:tired:] ". Ale tohle neni jen tak nějaká reklama!
Přijď na blog (odkaz >>> http://jen-a-jen-bleskajdy.blog.cz/0909/prvni-bleskajda-o-super-ceny), vyplň bleskajdu a těž se na super cenu, která doopravdy NENÍ ledajaká!    
Těšim se na tebe ;-)

P.S.: S pejsků mám nej. Irskýho vlkodava a Tibetskýho španěla  :-)  :-D

2 Hellgoroth Hellgoroth | E-mail | Web | 13. září 2009 v 11:13 | Reagovat

Aby chcípli.

3 Smrtijedka Bellatrix Smrtijedka Bellatrix | Web | 13. září 2009 v 11:29 | Reagovat

Páni, to koukám... Máš krásný blog... V anketě jsem jezevčíka nenašla, dala jsem že jiného :-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama